1. Odločitev
Postenje se začne z odločitvijo. Odločitev je prva in najpomembnejša faza postenja, saj predstavlja prelomni trenutek, ko zavestno izberemo, da bomo stopili na pot spremembe. Ta odločitev je notranja zaveza, da bomo prisluhnili svojemu telesu in duši ter se podali na pot globokega čiščenja in preobrazbe.
Odločitev za postenje je več kot zgolj misel; je namera, ki sproži proces na vseh ravneh našega bitja. Ko se odločimo, se naš um začne pripravljati na proces, naše telo se začne prilagajati, naša čustva pa se soočijo z izzivom, ki ga ta odločitev prinaša. Ta faza vključuje prepoznavanje in sprejemanje strahov, dvomov in strahospoštovanja pred novim, neznanim. Mnogokrat čutimo dvom, ali bomo zmogli, saj je hrana velik del našega vsakdana in v njej pogosto najdemo tolažbo in zadovoljstvo.
Toda prav ta odločitev nas postavi na pot globokega zaupanja vase in v naravni tok življenja. Na pot, kjer preraščamo in presegamo omejitve, ki jih postavlja naš um. Um nas pogosto prepričuje, da postenje ni za nas, medtem ko telo ve, da zmore.
2. Predpostno obdobje: Telesne priprave in mentalna naravnava
Po sprejeti odločitvi vstopimo v predpostno obdobje. To je čas, ko zavestno začnemo pripravljati svoje telo in um na post. Postopoma spreminjamo svojo prehrano in zmanjšujemo vnos težje hrane, kot so predelana živila, sladkorji, meso, mleko, alkohol, kofein, ter povečujemo uživanje svežega sadja, zelenjave, polnovredne rastlinske hrane in vode. Tako telesu omogočimo, da se prilagodi na prihajajoče obdobje brez hrane in preprečimo morebiten šok za organizem.
Hkrati pa je to obdobje priložnost za mentalno pripravo –definiranje postne namere in ciljev in okrepitev naše notranje zaveze in motivacije skozi meditacijo, pisanje dnevnika, afirmacije in druge prakse, ki nam pomagajo ohraniti osredotočenost in pripravljenost na prihajajoče izzive.
3. Prehod v postenje
Ko začnemo postiti, vstopimo v začetno fazo, ki traja prve 1 do 3 dni. V tem obdobju se telo prilagaja spremembi, preklopi z uporabe glikogena na notranje rezerve. Lakota, utrujenost in razdražljivost so lahko del te faze, vendar so to tudi prvi znaki, da se telo začne čistiti.
4. Faza ketoze in začetek avtofagije: Glavno obdobje postenja
Po začetni fazi, običajno po 2 do 4 dneh, telo preide v fazo ketoze, kjer začne kuriti lastne maščobne zaloge za energijo. To je glavna faza posta, kjer se dogajajo globoke fizične in mentalne spremembe. Občutimo lahko jasnost uma, stabilno energijo in notranji mir, ki prihaja iz stanja, ko telo deluje optimalno in brez zunanjih vplivov hrane.
V tej fazi se začne tudi avtofagija, naravni proces, v katerem celice razgrajujejo in odstranjujejo poškodovane ali nepotrebne dele ter jih reciklirajo za obnovo. Avtofagija se običajno začne približno po 24 do 48 urah brez vnosa hrane, odvisno od posameznikovih presnovnih lastnosti. Ta proces je ključen za celično zdravje, saj spodbuja odstranjevanje toksinov in poškodovanih celičnih komponent, kar pomaga telesu pri regeneraciji in izboljšanju imunskega sistema.
5. Faza globokega čiščenja: Nadaljevanje ketoze in avtofagije
V nadaljevanju ketoze in avtofagije se telo loti še globljega čiščenja, odstranjevanja toksinov in regeneracije celic. Ta faza zahteva vztrajnost in potrpežljivost, saj lahko sprosti stare čustvene in fizične blokade. Sprejemanje in zavedanje so ključnega pomena, saj omogočajo, da se procesi odvijajo naravno in brez odpora.
6. Obdobje po postenju: Ponovnega uvajanja trde hrane
Po zaključku glavnega dela posta pride faza, ko postopoma uvajamo hrano nazaj v svoje življenje. Ta prehod mora biti počasen in zavesten, da omogočimo telesu, da se ponovno prilagodi. Zavestno prehranjevanje in poslušanje telesa sta ključna za ohranjanje koristi posta.
7. Faza integracije: Poglobitev izkušenj
Na koncu vstopimo v fazo integracije, kjer začnemo v vsakdanje življenje vključevati vse izkušnje in spoznanja, ki smo jih pridobili med postom. To je čas, ko postanejo nove navade – prehranjevalne in gibalne – globlje zavedanje in notranji mir del našega vsakdana. Ta faza omogoča, da post ni le enkratna izkušnja, temveč trajna pot do polnejšega, bolj zavestnega življenja.
POSTENJE JE NA LASTNO ODGOVORNOST, PRED POSTENJEM SE POSVETUJTE Z ZDRAVNIKOM.