19. septembra, 2024

Črevesje in postenje: Črevesje – naši drugi možgani in ključ do zdravja

Ko se odločimo za post, se eno ključnih področij našega telesa, ki mu posvetimo posebno pozornost, nahaja v črevesju. Črevesje ni le organ, ki skrbi za prebavo hrane – igra tudi izjemno pomembno vlogo pri našem splošnem zdravju, delovanju imunskega sistema in celo pri vplivu na naše počutje.

Tanko in debelo črevo – dolžina in funkcija

Tanko črevo je dolg in ozek del prebavnega trakta, ki meri približno 6-7 metrov. Njegova glavna funkcija je absorpcija hranil iz hrane, ki jo zaužijemo. Ko hrana preide iz želodca v tanko črevo, se prične proces razgradnje hranil, kot so beljakovine, ogljikovi hidrati, maščobe, vitamini in minerali, ki nato prehajajo skozi črevesno steno v kri.

Debelo črevo, dolgo približno 1,5 metra, pa ima drugačno funkcijo. Njegova glavna naloga je absorpcija vode in elektrolitov iz prebavljenih ostankov hrane ter njihovo preoblikovanje v blato, ki se nato izloči. Debelo črevo je tudi ključno za našo črevesno floro, ki ima številne koristi za zdravje.

Kako daleč seže klistir in kolonik?

Pri postenju in čiščenju črevesja uporabljamo različne metode za spodbujanje izločanja toksinov.

Klistir s P.I.C. napravo običajno seže le do zadnjega dela debelega črevesa – največkrat prečisti danka in rektum ter začetni del sigmoide. To omogoča odstranjevanje nakopičenih odpadkov, vendar ne vpliva na celotno dolžino debelega črevesa.

Kolonik ali hidroterapija debelega črevesa pa gre globlje. Z njim je mogoče izprati večji del debelega črevesa, kar zagotavlja bolj temeljito čiščenje. Med kolonikom voda večkrat vstopi in zapusti črevo, kar pomaga odstraniti večji del toksinov, plinov in nakopičenih odpadkov.

Črevesna flora in njen vpliv na zdravje

V našem črevesju živi na milijarde mikroorganizmov, ki skupaj tvorijo črevesno floro ali mikrobiom. Ta kompleksna skupnost bakterij, gliv in drugih mikroorganizmov igra ključno vlogo pri zdravju. Uravnovešena črevesna flora:

  • Podpira prebavo in pomaga pri razgradnji hrane.
  • Krepi imunski sistem in nas ščiti pred patogeni.
  • Uravnava vnetne procese v telesu.
  • Prispeva k proizvodnji vitaminov, kot sta vitamin K in B12.

Ko pride do neravnovesja v črevesni flori – zaradi stresa, neprimerne prehrane, uporabe antibiotikov ali toksinov – se to lahko odraža na številnih področjih našega zdravja, od prebavnih težav do večje dovzetnosti za okužbe in celo motenj razpoloženja.

Mnogi ne vedo, da se kar 90% serotonina, ki je ključen za naše počutje in duševno zdravje, proizvaja prav v črevesju. Serotonin je nevrotransmiter, ki vpliva na naše razpoloženje, spanec, apetit in celo sposobnost koncentracije. Če je naše črevesje v ravnovesju in mikrobiom deluje optimalno, to spodbuja proizvodnjo serotonina in posledično vpliva na naše psihično počutje.

Neravnovesje v črevesni flori lahko torej vpliva tudi na proizvodnjo serotonina, kar lahko vodi v težave, kot so anksioznost, depresija ali težave s spanjem. Zdravje črevesja je torej neposredno povezano z našim duševnim in čustvenim stanjem.

Ko se pripravimo na post, ne čistimo le telesa, ampak ustvarjamo pogoje za obnovitev črevesja in njegovih številnih funkcij. Zdrav mikrobiom, urejeno delovanje črevesja in skrb za prebavo niso le temelj našega fizičnega počutja, temveč imajo ključno vlogo tudi pri našem mentalnem zdravju in čustvenem ravnovesju. Tako postenje, podprto z metodami čiščenja črevesja, predstavlja pomemben korak k obnavljanju celotnega telesa in notranje harmonije.

Probiotiki pred zaključkom postenja

Tri dni pred zaključkom postenja je smiselno začeti jemati probiotike, saj so se iz črevesja v tem času izločile tako slabe kot tudi dobre bakterije. Probiotiki vsebujejo koristne bakterije, ki pomagajo obnoviti ravnovesje v črevesni flori, izboljšujejo prebavo in krepijo imunski sistem.