“Bolezen ni nič drugega kot opozorilo, da smo zavrgli sebe, in priložnost, da ponovno vzpostavimo stik s svojo pravo naravo.” Eckhart Tolle
Bolezen pogosto doživljamo kot nekaj neprijetnega, kar nam otežuje življenje. Toda bolezen je pogosto način, s katerim nas telo opozarja, da nekaj v našem življenju ne delamo prav. Je signal, da smo zanemarili svoje resnične potrebe ali se odmaknili od naravnega ravnovesja. Na ta način nas bolezen nežno ali manj nežno usmerja nazaj na pot zdravja in harmonije ter nam daje priložnost, da ponovno ocenimo svoje navade, prepričanja, odnos do telesa in življenja.
V tem procesu lahko postenje odigra ključno vlogo, saj gre za naravno metodo, ki telesu pomaga hitreje in učinkoviteje obnoviti izgubljeno ravnovesje. Postenje ne pomaga le pri obnovi, ampak odpravlja tudi vzroke zaradi katerih je bolezen nastala. S postom telesu omogočimo, da se osvobodi nakopičenih toksinov, sprosti energijo za samozdravljenje in odpravi temeljne vzroke, ki so privedli do bolezni. Tako vzpostavimo nove temelje za bolj zdrav način življenja in dolgoročno ohranjanje zdravja.
Postenje: Odpravljanje vzrokov, ne zgolj posledic
Medtem ko se številna zdravila osredotočajo na odpravljanje simptomov in posledic bolezni, postenje posega globlje, v same vzroke težav. Zdravila pogosto začasno umirijo posledice (s stranskimi učinki) vendar lahko prikrijejo tudi signale, ki nam jih telo pošilja, in ne odstranijo pravih vzrokov za težave.
Postenje pa deluje drugače – omogoča telesu, da se osvobodi toksinov, presnovnih odpadkov in škodljivih snovi, ki so se nakopičile zaradi neustrezne prehrane, stresa ali drugih dejavnikov. Na ta način odpravi vzroke in pomaga telesu, da ponovno vzpostavi naravno ravnovesje in zdravje.
Postenje samo po sebi ne zdravi bolezni – namesto tega odstranjuje vzroke, zaradi katerih je bolezen sploh nastala. S tem, ko telesu omogočimo, da počiva in se razstruplja, dajemo prostor naravnim procesom samozdravljenja, ki jih ima organizem že v sebi. Ko telo ni obremenjeno s prebavo, lahko vso svojo energijo usmeri v obnovo poškodovanih celic, okrepitev imunskega sistema in povrnitev notranjega ravnovesja.
To je ključni pomen postenja: omogočiti telesu, da ponovno vzpostavi svojo naravno sposobnost, da se samo pozdravi in vzpostavi harmonijo.
Ko telo sporoča, da hrana ni prava izbira
Ko zbolimo, naše telo potrebuje dodatno energijo za spopadanje z vzroki bolezni in za sprožitev lastnih mehanizmov zdravljenja, zato nam hrana pogosto ne paše. Prebava hrane je namreč energetsko zahteven proces, ki porabi približno 30 odstotkov vse razpoložljive energije.
Instinktivno pomanjkanje apetita med vročino je na primer naravna oblika samopomoči. Če pri povišani telesni temperaturi prisluhnemo potrebam telesa in ne jemo (samo pijemo), pomagamo organizmu pri zdravljenju. Visoka temperatura uničuje bakterije, zavira razmnoževanje virusov, spodbuja izločanje strupov in povečuje obrambno moč krvi in celic. Telo na več načinov krepi svojo sposobnost za boj proti okužbam in hitrejše okrevanje, mi pa ga pri tem podpiramo.
Ko sledimo temu, da organizem zavrača hrano in se med vročimo postimo, omogočimo, da se energija, ki bi se sicer porabila za prebavo hrane, usmeri v regeneracijo in popravljanje poškodb. Tako kot potrebujemo spanec za obnovo telesa in duha, tudi med boleznijo pogosto instinktivno občutimo, da ne potrebujemo hrane – naše telo nam daje znak, da potrebuje počitek, ne pa dodatne obremenitve s prebavljanjem.
To lahko opazimo tudi pri otrocih, ki zbolijo in zavračajo hrano, ter pri bolnih živalih, ki se instinktivno umaknejo v kot in ne jedo ničesar, dokler se ne počutijo bolje.
Odstranjevanje toksinov in krepitev imunskega sistema
Postenje je naravna metoda za razstrupljanje telesa. Mnoge bolezni so povezane z nakopičenimi toksini in presnovnimi odpadki, ki jih telo ni uspelo učinkovito odstraniti. Ko se postimo, telo začne uporabljati notranje rezerve, vključno z odpadnimi snovmi, ki so shranjene v maščobnih celicah. Sprožijo se procesi, kot je avtofagija, pri katerih se stare in poškodovane celice razgradijo, kar omogoči nastanek novih, zdravih celic. Ta proces lahko pomaga zmanjšati vnetja in pospeši zdravljenje.
Postenje pozitivno vpliva tudi na naš imunski sistem. Med postenjem se v telesu sprožijo različni zaščitni mehanizmi. Ena od prednosti je, da telo v obdobju postenja zmanjša raven inzulina in drugih vnetnih markerjev, kar lahko vodi do zmanjšanja kroničnega vnetja – enega glavnih povzročiteljev številnih sodobnih bolezni. Hkrati pa telo začne proizvajati nove bele krvne celice, ki so ključen del imunskega sistema in so odgovorne za boj proti okužbam.
Postenje kot priložnost za poslušanje telesa
Bolezen je pogosto opozorilo, da smo zanemarili določene potrebe svojega telesa. Lahko gre za opozorilo pred prekomernim stresom, nezdravo prehrano, pomanjkanjem gibanja ali celo čustvenim neravnovesjem.
Postenje ponuja priložnost, da se ustavimo in ponovno prisluhnemo svojemu telesu. Ko se odločimo, da ne bomo jedli, začnemo zmanjševati zunanji hrup in dražljaje, ki običajno zapolnjujejo naše misli in čutila. Brez stalnega vnosa hrane se naša pozornost usmeri navznoter, kjer lažje začutimo, kaj telo v resnici potrebuje. To je čas, ko lahko postanemo pozorni na svoje resnične občutke, na tiste subtilne znake, ki jih naše telo pošilja, a jih pogosto prezremo zaradi prehitrega tempa življenja.
Postenje nam omogoča, da ponovno vzpostavimo stik z naravnim občutkom lakote in sitosti, ki ga sodobni način življenja pogosto zamegli. Namesto da sledimo zunanjim signalom – kot so čas obrokov ali družbene navade – začnemo zaupati telesnim občutkom in signalom. To je priložnost, da prepoznamo, ali jemo zaradi resnične potrebe ali zaradi čustvenih vzgibov, stresa ali navade.
Ko prenehamo jesti, postanejo jasnejši tudi drugi znaki, ki jih telo daje. Morda začnemo opažati, kje v telesu so napetosti ali bolečine, ki jih prej nismo opazili. Morda se nam razjasni, katera hrana nam povzroča nelagodje ali prebavne težave. Postenje nas lahko opozori na potrebo po več počitka, spanja ali sprostitve, saj brez hrane telo ne more več zanemarjati teh osnovnih potreb.
Poleg tega se v času postenja pogosto odpre prostor za čustveno in mentalno zavedanje. Ko se umirimo in telo ne porablja energije za prebavo, se lahko pojavijo misli in čustva, ki so bila prej potlačena ali prezrta. To je priložnost, da se soočimo s svojim notranjim svetom, predelamo nezdrave vzorce razmišljanja in začutimo, kaj nas resnično obremenjuje ali povzroča stres. Tako se lahko postenje izkaže tudi kot globoko duhovno in mentalno potovanje, ki nas poveže z našim bistvom in omogoči, da se resnično osvobodimo bremen, ki so vplivala na naše telo.
Zavedanje, ki ga prinese postenje, je lahko izjemno dragoceno. Ko se zavedamo svojih resničnih potreb, lahko sprejemamo boljše odločitve glede prehrane, gibanja, spanja, odnosov in splošnega življenjskega sloga. Postenje tako ni le metoda za fizično čiščenje, temveč celosten proces, ki nam omogoča, da se povežemo s svojim telesom, razumemo njegove resnične potrebe in živimo bolj usklajeno in zdravo življenje.
Prilagojeno postenje ob bolezni
Pomembno je poudariti, da postenje ni univerzalna rešitev za vse vrste bolezni. Pri nekaterih boleznih ali kroničnih stanji je potrebna previdnost. Vedno je priporočljivo, da se pred daljšim postom posvetujemo z zdravnikom, ki lahko oceni, ali je to prava izbira v določenih okoliščinah.
Postenje kot del naravne poti do zdravja
Postenje je starodavna praksa, ki jo številne kulture in duhovne tradicije uporabljajo kot sredstvo za čiščenje telesa in duha. Je naravna metoda, ki omogoča, da se vrnemo v stanje ravnovesja. Ko zbolimo, je lahko postenje naraven in intuitiven odziv telesa na potrebo po regeneraciji in obnovi. Gre za zavesten korak k odstranjevanju odvečnega, kar smo v sebi nabrali skozi nezdrave navade, vplive okolja ali stresne misli.
Postenje ne čisti le telesnih organov in sistemov, temveč tudi omogoča, da se znebimo starih čustvenih in mentalnih bremen, ki so se skozi čas nakopičila in prispevala k porušenemu ravnovesju. Skozi proces posta lahko prepoznamo skrite vzorce vedenja in razmišljanja, ki nas držijo v začaranem krogu bolezni ali nezadovoljstva. Tako se postopoma odpiramo globljim vprašanjem o tem, kaj v našem življenju potrebuje spremembo, in najdemo pot do celostnega zdravja.
Postenje nas uči tudi potrpežljivosti in discipline, saj zahteva zaupanje v proces in čas, da se telo ponovno uskladi s svojimi naravnimi ritmi. Skozi to prakso ponovno odkrijemo svojo notranjo moč in sposobnost, da vplivamo na svoje zdravje. Ko telo osvobodimo bremen, postanemo bolj odprti za nove izkušnje, prakse in načine življenja, ki so v skladu z našo resnično naravo.
Postenje je v svojem bistvu proces vračanja k naravnemu stanju človeškega telesa in uma. Pomaga nam razjasniti, kaj je v resnici pomembno, in nam daje priložnost, da se osvobodimo nepotrebnih okov, ki nas vežejo na stare navade in vzorce. Ko se odpovemo hrani, ne gre le za fizično odpoved, temveč za simbolično dejanje, s katerim se osvobodimo vsega, kar nas obremenjuje in omejuje.
Skozi postenje se ponovno povežemo s svojo notranjo modrostjo, s sposobnostjo telesa, da se samo zdravi in obnavlja. To je čas, ko se telo osvobodi toksinov, ko se obnovijo celice, ko se zniža raven vnetij in ko se okrepi imunski sistem. Vse to prispeva k celostni prenovi in revitalizaciji, ki nas vodi k bolj zdravemu in izpolnjenemu življenju.
Postenje nas tudi spomni, da so vsi odgovori na naša vprašanja že v nas samih. Ko odstranimo vse, kar je odveč, ostane le bistvo – naša resnična narava, ki je že v osnovi usklajena z zakoni narave. V tej jasnosti lahko najdemo notranji mir in globlje razumevanje sebe ter svojega mesta v svetu.
POSTENJE JE NA LASTNO ODGOVORNOST, PRED POSTENJEM SE POSVETUJTE Z ZDRAVNIKOM.